Rahim Sarkması Nedir

rahim sarkması nedir

Rahim kadınların üreme organıdır.  Bu organ çok fazla hareket yeteneğine sahip değildir.  Tam tersi pelvik kasları ve diğer bağ dokuları ile tutulur ve asılı bir organdır. Rahim sarkması nedir? Sorusu tam anlamıyla özellikle doğum yapan kadınlarda daha sıklıkla görülen bir durumdur.  Rahim asılı bir organ olduğu için yer çekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkar.  Bu durum genellikle çoklu gebelik,  östrojen hormonunun azalması,  ileriki yaşlarda kasların ve bağ dokularının gevşemesi ile daha çok ivme kazanır.  Yani rahim vajinanın içine doğru sarkar. Hatta bazı durumlarda rahim vajinadan görünecek kadar sarktığı bilinmektedir.  Bunun tam bir tedavisi olmasa da egzersiz hareketleri ile belli oranda engellenir.  Ancak rahim sarkması nedir?  Denildiğinde rahim vajinadan çıkacak duruma gelmesi de denilebilir.  Sarkmaya maruz kalmış bir rahimin cerrahi operasyon dışında çok fazla şansı yoktur.  

Rahim Sarkması Belirtileri                            

Rahim fetüsün geliştiği organlardan biridir.  Ancak asılı duran bir organdır.  Dolayısıyla sarkmaya maruz kalan bir yapısı ve özelliği vardır.  Rahim sarkmaları kadınlar da yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumlardan biridir.  Birçok kadın rahim sarkması nedir? Sorusunun cevabını tam olarak bilmez. Genellikle bel ağrısı şikâyeti en fazla görülen belirtilerdir.  Ayrıca aşağıya doğru ağırlık hissi ve gerginlik belirtileri gösterir.  

Rahim Sarkması Neden Olur?

Rahim bulunduğu bölgede asılı kalan bir organ olması sebebiyle rahimi tutan kas ve bağ dokularının zayıflaması ile aşağıya doğru sarkar. Rahim sarkmasının birçok sebebi vardır.  Bunlar; yaşlılık, özellikle menopoz döneminde östrojen azalması, fazla gebelik, normal doğum, doğan iri bebekler, normal doğumlar, doğumda yaşanan travmalar, aşırı kilo almak gibi sebepler rahim sarkmasına neden olur.  

Rahim Sarkması Önlenebilir mi?

Rahim sarkması kendiliğinden olabildiği gibi genetik faktörlere bağlı olarak da gelişir.  Örneğin ailede rahim sarkması hikâyesi bulunan kişilerde rahim sarkması görülebilir.  Ancak bu kişilerin aşırı kilo almamaya bakması ve karın kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapması durumunda rahim sarkması önlenebilir.  Ayrıca kronik öksürüğü olan kişilerde rahim sarkması daha fazla görülür.

Rahim Sarkması Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim sarkması teşhisi rutin kontrollerini devam eden kişiler de rahatlıkla teşhis edilir.  Ancak rahim sarkması yaşayan kadınlar genellikle bunu fark ederler.  Bazı belirtiler rahim sarkmasını düşündüren belirtilerdir.  Doktor öncelikle hastanın şikâyetlerini dinledikten sonra muayene eder ve muayene sırasında rahimin vajinaya yaklaştığını ve sarktığını teşhis eder.  İdrar kaçırması kişinin hayat kalitesini düşüren bir takım belirtiler rahim sarkmasının teşhisini güçlendirir.  Ancak rahim sarkmasının şiddetinin ve durumunun ne olduğuna bakıldıktan sonra ona göre bir tedavi yöntemi belirlenir.

genitalgenclestirme tarafından yayımlandı

Operatör Dr. Esra Demir Yüzer, 1995 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Esra Demir Yüzer hayatıtıp alanında ilk olarak Siirt Merkez Demirkaya Sağlık Ocağı’nda pratisyen hekim olarak başlamıştır. 2 yıl burada görev yapıktan sonra, 1997 yılında uzmanlık sınavını başarı ile tamamlayarak, Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve doğum ihtisasına başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: